admin

درس‌نامه حاضر مباحثی است در باب روان‌پزشکی برگرفته از کتاب‌های SIMS ,Oxford ,Comperhensive ,Synopsisو .IV DSMدانشجویان کتاب را با این مقولات مطالعه می‌کنند :((اختلالات خلقی)), ((سیمولوژی بیماری‌های روان‌پزشکی)), ((خواب و اختلالات مربوط به آن)), ((اختلالات روانی ـ جسمی)), ((اختلالات شخصیت)) و ((دارو درمانی روان‌پزشکی)) .

 

 

 

خودکشی مقوله ای است که در اعصار و زمان‌های مختلف و از دیدگاه‌های گوناگون مورد بررسی قرار گرفته است. ارتباط خودکشی با نظام اجتماعی، همبستگی، آسیب‌های اجتماعی، نابسامانی‌های اقتصادی، بحران‌های سیاسی و ایدئولوژِیک، حاشیه‌نشینی، مدرنیزه شدن عالم، وقوع جنگ‌ها و انقلابات و شورش‌های خیابانی، از دیدگاه جامعه‌شناختی مسجل شده است. امیل دورکیم، جامعه‌شناس مشهور، نظریات مهمی به دست داده است که در این اثر سعی می‌شود به اجمال به آنها پرداخته شود. از سوی دیگر، روان‌شناسان و روان‌پزشکان نیز نگرش عمیق و جالب توجهی به این پدیده داشته‌اند. اینان بر پایه تجارب علمی و بالینی، گاهی در آزمایشگاه‌ها و گاه در حوزه اجتماعی، به تأمل در باب خودکشی پرداخته و به نتایج شگرفی دست یافته‌اند.

در این اثر کوشیده شده ضمن بررسی تاریخ خودکشی در طول اعصار مختلف تعریف جامعی از آن به دست داده و آخرین آمار و ارقام موجود در این رابطه ارائه شود.

نگرش مولفین در این پدیده نگرش کلیت‌گرا با در نظر داشتن ویژگی‌های اقلیمی، اجتماعی، سیاسی، مذهبی در کنار یافته‌های آکادمیک بوده است.

خودکشی در دو دهه اخیر در ایران از موضوعات مهمی است که در فصل جداگانه‌ای تشریح شده است.

به نظر می‌رسد که پرداختن به مسألۀ خودکشی در وضعیت کنونی ایران پس از جنگ از اولویت‌های مهم بهداشت روان کشورمان باشد. به هر تقدیر اگر چه انسان به مرگ می‌اندیشد یا از آن هراسان است اما زندگی همچنان ادامه دارد.

بیش از آنچه می‌توان تصور کرد، روان‌شناسی و روان‌پزشکی بر سینما تأثیر گذاشته‌اند. در این کتاب مجموعۀ  900 فیلم معرفی شده که به مقوله‌های روان‌شناسی بالینی و روان‌پزشکی پرداخته‌اند. بسیار یزا این فیلم‌ها همچون "یک ذهن زیبا" به جوایز بین‌المللی مهمی نیز دست یافته‌اند. این اثر نه‌تنها در ایران که در سطح بین‌المللی نیز نومایه و نوظهور است و تاکنون مجموعه‌ای به این کاملی در معرفی آثار سینمایی مرتبط با روان‌پزشکی منتشر نشده است.

 

 

 

در کتاب داروهای رایج روان پزشکی، داروهای اصلی درمان بیماری های روانی بر اساس تقسیم بندی بیماری ها ذکر شده اند. در مورد هر گروه دارویی آخرین نکات علمی و کاربردی در درمان بیماری های روان پزشکی از کتاب معتبر روانپزشکی kaplan Comprehensive Textbook of Psychiatry ذکر شده است. موارد مصرف، مکانیسم اثر، عوارض جانبی، نحوۀ مصرف، تداخل های دارویی، نکات بالینی در هنگام تجویز، درمان Overdose و مسمومیت از جمله مباحث ذکر شده است.

در ویرایش دوم اطلاعات جدید دارویی از کتاب Synopsis چاپ 2003 اضافه شده است.

 

 

 

ومپولد در کتاب حاضر دیدگاهی جامع در مورد نظریه های روان درمانی اتخاذ کرده و شالوده و مفروضه های زیربنایی این حوزه را بررسی می کند. خواننده با درک «مبانی روان درمانی» از دیدگاه دکتر ومپولد باتعریف روان درمانی به عنوان شکل منحصر به فردی کار فعالیتهای التیام بخش و نحوه تکامل آن آشنا می شود. ضرورت و کارکرد نظریه، پژوهش های مربوط به کارایی و اثر بخشی روان درمانی و علل اثرگذاری آن در دنیای واقعی نیز مورد بحث قرار گرفته اند. خواننده ضمن آشنایی با ماهیت واقعی روان درمانی و کسب توانایی مقایسه و مقابله رویکردهای نظری متنوع، پاسخ سوالات خود را در زمینه های مختلف مرتبط در این کتاب می یابد.

هر چند سال یک بار مجموعه ای از سوالات روانپزشکی مطرح شده در امتحانات بورد تخصصی و امتحانات پره بورد و درون بخشی جمع آوری شده و طبق فصول مختلف کتاب های مرجع تقسیم بندی می شود. آخرین کتاب چند سال قبل تحت عنوان «4000 سوال روانپزشکی» چاپ گردید و اکنون پس از گذشت چندین سال تلاش شده مجموعه ای از سوالات سال 85 تا 91 این رشتۀ تخصصی منظم و حتی الامکان با پاسخ در کتابی به نام «5000 سوال روانپزشکی» ارائه شود. امید است این مجموعه برای دستیابی سهل تر اساتید و دستساران راه گشا باشد.


Page 1 of 2